HAVOC på Netflix er en ny action-thriller af den vildeste slags. Den kommer fra filmskaberen Gareth Evans, der stod bag The Raid. Hvis du kender den film, har du en idé om, hvad du kan forvente: Masser af action, ikke så meget historie. Læs vores fulde Havoc-filmanmeldelse her, og se den på Netflix!
HAVOC er en ny Netflix-actionthriller. Beskrevet som en “High-Octane Action Thriller”, så der skulle gerne være action for fuld smadder. Og dét er der også. Actionscenerne er vilde. Man ville nok heller ikke forvente andet af filmskaberen bag The Raid.
Alligevel synes jeg dog, at man også godt må forvente mere af plottet. Jeg elskede rollebesætningen, hvilket nok også fik mig til at forvente lidt mere af historien. Spilletiden er på 1 time og 45 minutter, så der er plads til et plot, der går dybere end dette.
Men hey, den er stadig vellavet, så nyd actionscenerne uden forventninger om meget mere.
Læs videre på vores Havoc-filmanmeldelse nedenfor. Find den på Netflix fra 25. april 2025.
Mut mand som den gode fyr
Lad mig indlede det følgende med at sige, at jeg altid har været glad for Tom Hardy og fortsat er det. Jeg synes bare, han kunne gøre det så meget bedre med en egentlig historie i stedet for blot et par scener, der reelt er springbræt fra den ene kampscene til den næste.
Bevares, jeg er altid med på bare at se en “sjov” og underholdende actionfilm. Jeg forventede bare mere. Især med disse skuespillere.
Men lad os da dykke ned i Havoc. Historien handler nemlig om den hårdt prøvede betjent Walker (Tom Hardy), der kæmper sig vej gennem den kriminelle underverden. Walker er den klassiske (stereotype) mutte mand, der i virkeligheden er en “god fyr”.
Han vil bare gerne være en god ægtemand og far, men nogle dårlige valg førte ham på afveje. F.eks. valg som på ingen måde at prioritere sin kone og sit barn.
Ja, jeg simplificerer voldsomt her, men det passer godt med handlingen i Havoc, der også tegnes op med meget brede penselstrøg og få nuancer. Jeg vil dog give den point for at have castet Narges Rashidi fra Under the Shadow som Walkers fraseparerede kone.
At Narges Rashidi stort set ingen skærmtid eller særligt mange replikker har, er så mindre godt, men… ja. Vi må jo tilsyneladende stille os tilfredse med (meget) lidt.
Et par seje kvinder
I klassisk Tom Hardy-stil byder historien også på flere vigtige kvindelige karakterer. Jeg ville normalt også give filmskaberen æren, men det er ikke noget, han er specielt kendt for. Derimod har Tom Hardy gerne promoveret historier, der også indeholder stærke kvinder.
I Havoc portrætteres to af de mest spændende karakterer (og nogle af de hårdeste kæmpere på hver deres måde) af Jessie Mei Li og Quelin Sepulveda.
Da Walker bliver tvunget til at tage kampen op mod et hævngerrigt forbrydersyndikat, en korrupt politiker og nogle af sine politikolleger, har han brug for al den hjælp, han kan få. I andre nøgleroller ser vi Timothy Olyphant, der klarer sig godt, og Forest Whitaker, der desværre var en skuffelse.
Faktisk skuffer han i helt uhyggelig grad, så jeg er i tvivl, om Forest Whitaker har været tvunget til at tage rollen, eller om han bare fuldstændig har tabt sutten. Manden har en Oscar, men dét talent skjuler han uhyggeligt godt i Havoc.

Flot action men indholdet mangler
I Havoc ser vi en masse hensynsløs opførsel fra politibetjente. Ja, det er vitterligt ikke de bedste fyre til at reklamere for politiet. Men Tom Hardys “Walker” er dog angiveligt en god fyr inderst inde – og selv han bliver helt vanvittig. Han har dog mere forståelige grunde.
Men ifølge denne definition har vi alle en “grund”, hvis man er berettiget til at gøre hvad som helst, når det er i forsøget på at rette op på egne fejl.
Det smager lidt af et afsnit “Luksusfælden”, hvor det på forunderlig vis er alle andres skyld, at gælden konstant vokser. Alt imens personen bruger formuer på taxaer, gambling og fast food, og i øvrigt intet gør for at rette op på den dårlige situation.
I forhold til Havoc ser vi betjente (hele bundtet), der skyder vildt omkring sig i offentlige rum, affyrer våben på tværs af motorveje, kører ekstremt hensynsløst og skyder ind i huse uden nogen idé om, hvem de kan ramme.
Men okay, er det helt urealistisk, når vi taler om politibetjente i USA? Nej, desværre ikke.
Er det her fiktion, der kopierer virkeligheden?!
De sande historier om folk, der bliver dræbt af politibetjente i lignende situationer, gør at det ikke engang er så urealistisk, som man skulle tro. Det burde være vild fiktion, men fakta belyser desværre, at det sker. Ikke så ekstremt som set i denne Netflix-film, men alligevel.
Og jeg anerkender naturligvis, at Havoc er fiktion. Det er bare en skam, at korrupte betjente og politikere også findes i den virkelige verden. Havde Havoc turde fokusere lidt mere på dette, fremfor at bruge det som katalysator til flere actionscener, havde den ramt bedre.
Jeg synes i hvert fald, det var grotesk som flere af disse actionsekvenser sker omkring uskyldige civile uden at anerkende det vanvittige i dette. Fremfor at bruge det, skal vi bare ignorerer det, som var det en actionbasker fra 1980’erne eller 1990’erne. Det er en skam.
Se Havoc på Netflix
Havoc blev skrevet og instrueret af Gareth Evans (The Raid 1+2, Apostle), og selvom filmen lever op til forventningerne om at være en “højoktan action-thriller” (som det jo må være på dansk), forventede jeg alligevel mere.
Måske er det bare, at jeg elskede The Raid og følte, at den havde lidt mere at byde på. Ikke en meget større historie, men i det mindste foregik den ikke i en overfyldt by og involverede så mange uskyldige civile, der ignoreres her.
Alt imens vi vel egentlig skal have empati med kriminelle og korrupte individer, der selv har valgt at søge mod underverdenen? Aj, det efterlader altså en grim smag i munden. Og med Tom Hardy og Timothy Olyphant i nøgleroller kunne man snildt være gået dybere.
Alt i alt var denne Netflix-film bare ikke særlig tilfredsstillende i plottet, hvilket var en skuffelse. Jeg forventede ikke den mest dybdegående historie, men jeg håbede på mere, end den tilbyder.
Se den for de fantastiske action- og kampscener, der byder op masser til genrefans, glem al fornuft og dybere mening, så bliver du godt underholdt. Men heller ikke mere. Nej, så vil jeg hellere gense The Raid.
Havoc er ude på Netflix globalt fra den 25. april 2025.
FAKTA
Instruktør: Gareth Evans
Manuskript: Gareth Evans
Medvirkende: Tom Hardy, Jessie Mei Li, Justin Cornwell, Quelin Sepulveda, Luis Guzmán, Michelle Waterson, Sunny Pang, Jim Caesar, Xelia Mendes-Jones, Yeo Yann Yann, Timothy Olyphant, Forest Whitaker
Plot
Da en narkohandel tager en dødbringende drejning, går en afdanket betjent op imod den kriminelle underverden i sin korrupte by for at redde en politikers søn.
- Fear Street: Prom Queen – Anmeldelse (3/6) - 23/05/2025
- The Front Room – Anmeldelse (4/6) - 22/05/2025
- Final Destination: Bloodlines – Anmeldelse (5/6) - 16/05/2025