SUPERGIRL er en sci-fi actionfilm om den ikoniske DC Comics superhelt, der står i skyggen af sin fætter, Superman. Med denne film får vi både en oprindelseshistorie for hende samt lidt af et rumeventyr. Læs vores fulde Supergirl (2026) anmeldelse her og se filmen i de danske biografer!

SUPERGIRL er nyeste skud på stammen i det aktuelle DC Comics filmunivers, hvor James Gunn har sat sig i det afgørende førersæde. Nej, han instruerer ikke, men filmen minder mere om hans succesfilm fra Marvel-universet end hans forrige DC Comics-film om Supergirls fætter, Superman.

Og dog, så er vi ude i de samme lækkerbiskner og udfordringer: Der er gåsehud og barnlig glæde, når fokus er på hovedpersonen, der flyver rundt som superhelt og banker skurke. Til gengæld bliver det lidt vel langtrukkent, når vi skal møde endnu et rumvæsen, der får filmen til at være mere som en spinoff fra Guardians of the Galaxy eller Star Wars.

Læs videre på vores anmeldelse af Supergirl (2026) nedenfor og find filmen i de danske biografer.

En traumatiseret Supergirl leder an

Har du set Superman, så har du også mødt Supergirl i den aktuelle udgave. Hun er konstant ude og feste, hvilket tydeligvis er ren eskapisme. I modsætning til fætter Clark Kent, der er vokset op i en kernefamilie på landet i Kansas, USA, så har Kara vokset op på en lille flig af Krypton, der overlevede planetens første undergang.

Resultatet er dog i sidste ende det samme: Hun sendes også væk fra sin hjemplanet og afsted mod jorden. Dog ikke som baby, men som teenager, der er fuldstændig klar over hendes egen families skæbne. Det er derfor en traumatiseret Kara, der kommer ned til Clark på jorden.

Med sig har hun dog sin elskede lille hundehvalp, Krypto, der også får spændende superkræfter. Krypto lærte vi også at kende i Superman, hvor Lex Luthor klart gik for langt, da han gik efter hunden. Det samme sker i Supergirl, hvor hendes eneste selskab og det væsen, hun kalder “hjem”, bliver forgiftet.

Resten af filmen går derfor på at skaffe modgiften, og dét bliver noget af et rumeventyr. Vi er nærmest ikke på Jorden, hvilket jeg har det fint med. Der er dog så mange rumvæsener og sideplots i dén retning, at jeg til tider helt glemte, det var en superhelte-film, jeg sad og så.

Supergirl – Anmeldelse | Sci-fi Actionfilm

Milly Alcock som Kara Zor-El

Med Milly Alcock (House of the Dragon) i hovedrollen som Kara Zor-El (bedre kendt som Supergirl), er det en helt ny og meget klart defineret ny udgave af Supergirl, vi møder. Hun er noget yngre end de udgaver, der har været fokus i både filmen fra 1984, hvor Helen Slater spillede titelrollen, og tv-serien med Melissa Benoist som Kara.

Grundlæggende er det stadig den samme gode karakter, men i denne 2026 Supergirl-film, møder vi hende som ret umulig teenage-type. Hun er vred på verden og føler sig ikke hjemme noget sted. Kun sammen med sin hund, Krypto, der er lige så vild og energisk, som hun er. Okay, næsten!

Fætter Clark (David Corenswet) opgiver dog aldrig håbet om at få hende tilbage til jorden, hvilket også sker. Igen, jævnfør tidligere adapteringer med fokus på denne karakter.

Selvom jeg også synes Sasha Calle var en meget interessant Supergirl, da hun var med i The Flash (og så ud til at blive fremtidens Kara Zor-El), så fungerer Milly Alcock ekstremt godt i denne udgave. Den skæve humor passer til denne version af karakteren, og giver fin plads til at hun kan udvikle sig gennem kommende DC Comics-film.

Til gengæld gjorde den anden primære karakter, pigen Ruthye (Eve Ridley), ikke meget for mig. I stedet for at holde snuden i sporet for at redde hunden, skulle vi konstant på afveje. Jeg forstår idéen med dette for, at karakteren Kara kan lære noget, men det ramte mig bare ikke.

Andre nøgleroller spilles af Jason Momoa, der dog ikke er Aquaman i denne DC film, men derimod den dyriske dusørjæger “Lobo”. Og så er Matthias Schoenaerts (The Old Guard) den primære skurk, mens også danske Clara Rosager (1899) har en nøglerolle i første akt af rumeventyret.

Se Supergirl (2026) i de danske biografer

Instruktør på James Gunn-udgaven af Supergirl i dette nye DC Comics filmunivers er Craig Gillespie. Han har tidligere instrueret film som Lars and the Real Girl (2007), Fright Night (2011) og I, Tonya (2017). Med andre ord, meget forskellige film, der dog ofte har fokus på karakterdrevne plots.

Manuskriptet kommer fra Ana Nogueira, mens også Tom King (skaber af den kommende HBO Lanterns serie) krediteres sammen med skaberne af selve karakteren: Otto Binder. Desværre er jeg ikke helt oppe at ringe, men jeg håbede også på noget mere… eller andet.

Jeg var langt mere begejstret for både Wonder Woman, Captain Marvel og Black Widow, men jeg anerkender også, at disse film fokuserede på voksne og mere “fornuftige” udgaver. Desuden foregik de (overvejende) her på Jorden, eller havde i hvert fald deres plot-fokus her. Måske er det især dér, skoen trykker for mig, da karakteren faktisk er helt fin!

Summa summarum: Det er stadig underholdning, der bør glæde mange fans af Superman og Supergirl, men det svinger ikke hele vejen igennem. Ikke for mig, i hvert fald. Desværre. Og så er det i øvrigt ingen end-credit scene, så hvis du håber på en sådan, kan du lige så godt afskrive de forventninger med det samme.

Supergirl har dansk biografpremiere den 25. juni 2026. Se den i IMAX i København og Aarhus.

FAKTA

Instruktør: Craig Gillespie
Manuskript: Otto Binder, Tom King og Ana Nogueira
Hovedroller: Milly Alcock, Jason Momoa, Matthias Schoenaerts, David Krumholtz, Emily Beecham, Alice Hewkin, Wil Coban, Clara Rosager

Plot

Da en uventet og hensynsløs fjende angriber, bliver Kara Zor-El, aka Supergirl, nødt til at arbejde sammen med en utilregnelig makker og begive sig ud på en galaktisk rejse for hævn og retfærdighed.

📺 Se trailer