Programmet til CPH PIX 2014 udkommer i dag, og vi har samlet alle horrorfilm og thrillere i en liste nedenfor. Der er RIGTIG mange gode sager!

Klik på titlen for at læse mere om plot og se eventuel trailer.

AFFLICTED
Tor 03/04 21:00 Atlas Biograferne, Rødovre
Fre 04/04 19:00 Nordisk Film Palads
Lør 12/04 22:30 Empire

ALL CHEERLEADERS DIE
Fre 04/04 22:30 Empire
Tor 10/04 23:59 Gloria

BLUE RUIN
Tor 03/04 19:15 Cinemateket
Tir 08/04 16:45 Cinemateket
Man 14/04 21:30 Cinemateket

COHERENCE
Søn 06/04 19:00 Nordisk Film Palads
Lør 12/04 23:45 Grand

DEAD SNOW: RED VS. DEAD
Fre 04/04 23:59 Gloria
Tir 08/04 22:30 Empire
Man 14/04 21:30 Nordisk Film Palads

DER SAMURAI
Søn 06/04 21:30 Gloria
Fre 11/04 22:30 Empire

DJÆVELENS BABYSITTER (The Guardian)
Tor 01/05 21:30 Cinemateket

EKSORCISTEN
Lør 05/04 19:15 Cinemateket
Lør 05/04 19:30 Cinemateket
Tor 24/04 21:45 Cinemateket
Søn 04/05 19:15 Cinemateket

ENEMY
Tor 03/04 21:30 PARK BIO
Lør 12/04 17:30 EMPIRE

HISTORY OF FEAR (Historia del miedo)
Lør 05/04 17:00 Gloria
Tor 10/04 12:00 Cinemateket
Søn 13/04 17:00 Vester Vov Vov

IN DARKNESS WE FALL (La Cueva)
Lør 05/04 23:59 Gloria
Fre 11/04 21:30 Nordisk Film Palads
Ons 16/04 22:30 Empire

INTRUDERS
Fre 04/04 17:30 Empire
Ons 09/04 19:00 Nordisk Film Palads
Tir 15/04 21:30 Gloria

LOCKE
Søn 06/04 20:00 EMPIRE

LOVE IS THE PERFECT CRIME
Tor 03/04 19:00 Grand
Lør 12/04 14:15 Cinemateket

PROXY
Fre 04/04 19:00 Vester Vov Vov
Tor 10/04 19:00 Nordisk Film Palads
Tir 15/04 21:30 Cinemateket

SANTA SANGRE
Søn 20/04 19:00 Cinemateket
Tor 29/05 19:00 Cinemateket

SHIELD OF STRAW (Wara no tate)
Lør 05/04 22:30 Empire
Tir 08/04 19:00 Nordisk Film Palads
Søn 13/04 21:30 Park Bio

SNOWPIERCER
Ons 09/04 21:30 – vises i hele landet:
EBELTOFT — EUROPEAN FILM COLLEGE
HELSINGØR — HELSINGØR CINEMA CENTER
HILLERØD — CAFÉ SLOTSBIO
HOLSTEBRO — SCALA
KOLDING — NICOLAI BIOGRAF OG CAFÉ
KØBENHAVN — NORDISK FILM PALADS
NÆSTVED — NÆSTVED BIO
ODENSE — CAFÉ BIOGRAFEN
SILKEBORG — BIO SILKEBORG
SLAGELSE — PANORAMA
AALBORG — BIFFEN
AARHUS — ØST FOR PARADIS

STAGE FRIGHT
Lør 05/04 19:00 Nordisk Film Palads
Fre 11/04 23:59 Gloria

SVINENE (Bastards / Les salauds)
Man 07/04 19:00 Grand

THE BABADOOK
Søn 06/04 17:30 Empire
Ons 09/04 19:15 Cinemateket
Søn 13/04 21:30 Nordisk Film Palads

THE CALL OF CTHULHU
Lør 05/04 22:15 Cinemateket

THE RAID 2
Man 07/04 19:30 Empire
Lør 12/04 21:30 Nordisk Film Palads
Lør 12/04 21:00 Øst for Paradis, Århus

THE SUSPECT (Yong-eui-ja)
Fre 04/04 21:30 Grand
Tir 08/04 17:15 Empire
Søn 13/04 19:00 Nordisk Film Palads

THE STATION (Blutgletscher)
Tor 03/04 23:59 Gloria
Søn 13/04 20:00 Empire

THE VOICES – AFLYST!
Man 07/04 22:30 Empire
Tor 10/04 19:00 Grand
Tir 15/04 19:00 Nordisk Film Palads

TO KILL A MAN (Matar a un hombre)
Man 07/04 17:30 Empire
Ons 09/04 21:30 Gloria

WHISPERS BEHIND THE WALL (Die Frau hinter der Wand)
Søn 06/04 19:00 Dagmar
Tir 15/04 21:30 Grand

Events:

GOBLIN + JOZEF VAN WISSEM koncert
Man 14/04 19:30 AMAGER BIO

HORROR PÅ HOSPITALET – RE-ANIMATOR
Tir 15/04 20:00 MØDESTED: HØRSHOLM HOSPITALS HOVEDINDGANG

 

Læs mere på www.cphpix.dk